ПЕРЕДМОВА
Зовнішнє незалежне оцінювання у 2012 році успішно відбулося з дотриманням вимог, установлених нормативними документами; кожен з етапів зовнішнього незалежного оцінювання здійснено у визначені терміни. Цього результату вдалося досягти завдяки конструктивній взаємодії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, регіональних органів управління освітою, вищих та загальноосвітніх навчальних закладів – саме це дозволило забезпечити успішне проведення зовнішнього незалежного оцінювання як на загальнодержавному, так і на регіональному рівнях. У 2012 році для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, яке тривало з 15 травня до 22 червня, зареєструвалася 328 941 особа, що на 71 619 осіб більше, ніж у минулому році. Саме цим було зумовлено проведення тестувань з найбільш масових предметів – української мови і літератури, математики та історії України – у дві сесії (21, 22 травня – математика; 28, 29 травня – українська мова і література; 31 травня, 1 червня – історія України). Загалом цього року учасниками зовнішнього незалежного оцінювання було виконано 1 077 147 тестів.
До істотних чинників, що сприяли успішному проведенню зовнішнього незалежного оцінювання, належать нововведення, пов’язані з удосконаленням організації процедури та змістової складової тестування. Як цьогорічний позитивний досвід слід відзначити скорочення кількості навчальних предметів, які міг обрати абітурієнт для складання тестів, та певні зміни в графіку проведення зовнішнього незалежного оцінювання (тестування розпочалося з менш масових предметів) – це зумовило підвищення явки абітурієнтів на тестування з усіх предметів. Крім того, зменшення кількості навчальних предметів, з яких учасники зовнішнього незалежного оцінювання 2012 року мали можливість скласти тести, надало змогу зекономити бюджетні кошти.
Збільшення кількості пунктів тестування, створених на базі вищих навчальних закладів (2012 рік – 1 111 пунктів тестування, що становить 22,05 % від їхньої загальної кількості; 2011 рік – 807 пунктів тестування, що відповідно становить 19,22 %) надало змогу дотриматися більшості вимог щодо організації та проведення процедур зовнішнього незалежного оцінювання, що сприяло об’єктивному та неупередженому оцінюванню знань. Використання матеріально-технічної бази цих навчальних закладів у поєднанні з організаційно-правовими заходами дозволило упередити порушення прав абітурієнтів на рівні умови проходження зовнішнього незалежного оцінювання. У 2012 році організовано державний контроль за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання, для реалізації якого відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України в ролі державних інспекторів було залучено членів приймальних комісій вищих навчальних закладів. Мета цього заходу – забезпечення не лише відкритості та прозорості проведення зовнішнього незалежного оцінювання, але й контроль за дотриманням вимог до процедури об’єктивного визначення рівня знань абітурієнтів у процесі тестування. Адже використання засобів і матеріалів, не передбачених процедурою тестування, не дозволяє встановити ступінь володіння абітурієнтом тими чи іншими знаннями в певній області. .....
|